
| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 4.9 mm |
| Width | 3.91 mm |
| Termination | SMD/SMT |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Pins | 8 |
| Resistance | 70 mΩ |
| Height | 1.75 mm |
| Packaging | Reel |
| Thickness | 1.58 mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Type | USB Switch |
| Interface | On/Off |
| Min Input Voltage | 2.7 V |
| Output Current | 1 A |
| Operating Supply Voltage | 2.7 V to 5.5 V |
| Output Type | N-Channel |
| Max Power Dissipation | 585.82 mW |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Min Supply Voltage | 2.7 V |
| Max Output Current | 1 A |
| Turn-On Delay Time | 3 ms |
| Turn-Off Delay Time | 10 ms |
| Max Input Voltage | 5.5 V |
| Number of Outputs | 1 |
| Nominal Input Voltage | 5.5 V |
| Fault Protection | Current Limiting (Fixed), Over Temperature, UVLO |
| Schedule B | 8542390000 |
| On Resistance (RON) | 135 mΩ |
| Ratio - Input:Output | 1:1 |
| Current Limit | 1.5 A |
Stock: 1509
Distributors
pcbx
Unit Price$0.55008
Ext.Price$0.55008
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.55008 | $0.55008 |
| 10 | $0.43910 | $4.39100 |
| 25 | $0.39930 | $9.98250 |
| 50 | $0.36311 | $18.15550 |
| 100 | $0.33019 | $33.01900 |
| 300 | $0.31306 | $93.91800 |
| 500 | $0.29682 | $148.41000 |
| 1000 | $0.28014 | $280.14000 |
